Letos jsem chtěla poznat spoustu míst. Vydat se někam, kde to neznám a kde jsem ještě nebyla. Od mala mě ve škole bavil zeměpis a milovala jsem, když paní učitelka vyprávěla o vzdálených zemích, s jinou přírodou, různými zvířaty, jiným klimatem. Ale objevovat můžete i 50 kilometrů za Prahou. Lidé tam žijí jinak, pracují jinak, celý jejich rytmus je jiný. Proto jsem si řekla, že nemusím zrovna na Island, abych poznala něco nového. Rozhodování bylo jednoduché, máme kolem sebe čtvero sousedních zemí a jen v jedné jsem ještě nikdy nebyla. Pokud teda nepočítám polské trhy hned za hranicemi, na které jsme snad s rodiči jezdili všichni. Krakow!
Právě o něm jsem se dočetla, že je nejkrásnějším městem celého Polska. A musím říct, že je to takový polský Krumlov. Hlavní náměstí Krakovský rynek, polsky Rynek Glówny s krásným Kostelem Nanebevzetí Panny Marie, je neuvěřitelně fotogenické místo.
Přímo na náměstí je také stará tržnice „Sukiennice“. Jde o klasickou tržnici, kde najdete většinou krámy a pár kvalitních tradičních výrobků.
Dominantou celého Krakowa je Královský hrad Wawel, který v současnosti slouží jako muzeum. Když k němu vystoupáte, budete mít krásný výhled na celé město.
Pod hradem je všudypřítomný drak, kterého má město ve znaku. Tento dokonce každou chvilku plive oheň. Kolem je zase spousta stánkařů, kteří vám budou chtít prodat draka v jakékoli podobě.
Za zmínku ještě stojí arcidiecézní museum číslo 19 a 21, kde v letech 1951 až 1963 bydlel pozdější papež Jan Pavel II.
A samozřejmě jsem nemohla vynechat tradiční polské jídlo a najít nějakou hipsteřinu s výběrovým kafem. Dostala jsem skvělý tip na tradiční restauraci, která se jmenuje Chata Inn. Díky Zdendo! Super interiér, jídlo a příjemná obsluha. Nebylo co vytknout. Dali jsme si tradiční Bigos, což je hustá směs kysaného zelí, masa, hub a klobás, která se připravuje několik dní. Žurek, to je hustá polévka. A taky Pierogi, tedy vařené taštičky z nekynutého těsta plněné masem a sypané smaženou cibulkou a polité omastkem. No nemusím asi nikomu líčit, že do večeře jsme hlad opravdu neměli.
Vyhlášenou kavárnu jsem měla vyhlídnutou dopředu, ale naše obavy se potvrdily, když jsme přišli do Wesola Cafe na snídani a všechny stoly byly obsazeny. Tak jsme si alespoň vzali kafe a dort s sebou, aby nám to nebylo líto.
Tou nejvíc bohatou a cool čtvrtí je v Krakowě Kaziměř, tedy židovská čtvrť. Na procházce jsme potkávali spoustu malých obchůdků s vinyly, různé malé hospůdky a také kavárničky. Nedalo nám to a do jedné jsme vešli a nebylo to vůbec špatné rozhodnutí.
(Urban Coffee)
(Urban Coffee)
(Kaziměř)
(Kaziměř)
Přiznám se, že Krakow je krásné město, ale vlastně nějak nemám důvod se tam vracet. Všechno jsem tam už prošla. Spíš mě teď láká polská příroda, která je naprosto boží! Tak snad brzy!