Maminka

Dříve nebo později jsem se k tomuto blogu musela dostat. Alespoň ti, co mě znají nejvíce, už ho čekali dávno. Pravdou je, že mám nejlepší maminku na světě. Ne proto, že je moje a každý, kdo má se svou mámou dobrý vztah, by řekl to stejné, ale protože prostě vážně je nejlepší!

Vzpomínám si na milion příkladů, případů a historek, které to dokazují. Směřovala mě od malička k tomu, abych se nestyděla, zajímala se o své okolí, měla oči otevřené a nechala se ovlivňovat správnými lidmi. Maminčino snažení začalo nést ovoce velmi brzy. Ve třech letech jsem totiž nebojácně chodila do asi 300 metrů vzdáleného obchodu s potravinami za rohem „U Nezvalů“ a pravidelně nosila všechny tři potřebné věci. Nejčastěji jsem spouštěla větu: „Chleba, máslo a cigarety pro strejdu.“ Ten dovětek o tom, pro koho jsou cigarety, mi poradila máma. Prý, aby paní prodavačka jasně pochopila, že je nechci pro sebe.

10408147_10204233060887845_4466532658293960937_n

Jelikož mě měla maminka dost pozdě – v 45 letech, zvlášť v době socialismu se zdálo, že by měla být už spíše babičkou, prožívaly jsme často trapnou situaci. Kolemjdoucí obdivovali moje oči přes půlku obličeje, copy tloušťky dospělé ruky nebo mě chytali za vypapané tvářičky. A u toho vždycky utrousili něco v tom smyslu, že jdu s babičkou nakupovat. Zaklonila jsem hlavu, abych dotyčnému viděla do obličeje, dala ruce v bok a prohlásila, že jdu nakupovat s MAMINKOU! Už odmala mě to rozčilovalo víc než mamku, která se vždycky smála mému postoji.

Ve třech letech jsem kromě chození k „Nezvalům“ uměla i plavat. Maminka po osmihodinové šichtě utíkala na nákup, rychle uvařila, posadila mě do sedačky upevněné na jejím kole a tlačila nás do kopce na bazén. Tam se mnou strávila čas do zavíračky, zase mě naložila a přivezla na kole domů. A tak to bylo celé prázdniny. Den za dnem.

Protože moje maminka byla vždycky vážně kočka, i dnes by ji nikdo nehádal její roky, v pubertě mě napadla otázka: „ A proč ses po rozvodu s tátou nevdala nebo jsi neměla žádného přítele?“ Máma s klidem odvětila: „Danko, dokážeš si představit, že by tě chtěl vychovávat cizí chlap? Že by tě dokonce plesknul? Bych ho zabila!“ Nevím, jak toto chápete vy, ale já jsem to tenkrát pochopila definitivně – Prostě mám nejlepší mámu na světě.

A moc si přeju, abych jednou byla alespoň z osminy tak dobrá máma, jako ta moje. Miluju tě, mami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *