Co to je?
Dámská hygienická menstruační pomůcka vyrobená nejčastěji z lékařského silikonu.
Jak to funguje?
Kalíšek se přeložený zavede šikmo do pochvy, kde se pomalu rozvine a sbírá menstruační krev. Velkou výhodou je, že se nemusí měnit tak často jako vložky nebo tampony. Vydrží 4-12 hodin podle intenzity menstruace.
Jak správně zavádět?
Nejlepší poloha pro zavedení je v dřepu. Je příjemnější, když si kalíšek nejprve opláchnete vodou. Pak ho stlačíte v prstech, aby byl placatý, a následně k sobě přiložíte pravou a levou stranu kalíšku tak, aby byl co nejmenší. Takto složený kalíšek držíte mezi palcem a ukazováčkem a šikmo směrem dozadu zasunujete. Až bude celý uvnitř, teprve ho pustíte, aby se mohl už sám rozvinout a přilepit ke stěnám. To, že se skutečně dobře přilepil, zjistíte jednoduše ukazováčkem, když jím objedete celý obvod kalíšku.
Moje zkušenost
O menstruačním kalíšku jsem se dozvěděla asi před dvěma lety z videa na Youtube. A pro bližší podrobnosti jsem si šla na český web www.kalisek.cz. Tam jsem si napřed nastudovala opravdu velkou spoustu informací a pak si řekla, že ho musím koupit. Kalíšky se pohybují v různých cenových relacích od asi 150 korun do šesti stovek. Rozhodně doporučuji kalíšek, který se pohybuje kolem pětistovky a je vyroben v České republice. Zaprvé podpoříte naši značku a zadruhé, což je ještě důležitější, nemusíte se strachovat, jaký materiál si opravdu zavádíte do těla. Asi si rozumíme, když řeknu, že kalíšek z Číny nechcete. Koupila jsem si tedy český LadyCup v červené barvě (přišla mi taková nejvhodnější).
Hned od začátku jsem neměla problémy se zaváděním, protože jsem se řídila nastudovanými pokyny. Důležité je se tím extra nestresovat a být naprosto uvolněná. Musela jsem ale zjistit, jak kalíšek zavést tak, aby neprotékal, čili se opravdu dobře přisál ke stranám. Jak už zmiňuji výše, nejlepší je kontrola ukazováčkem po obvodu kalíšku. Pokud cítíte, že není všude dostatečně přisátý, můžete si pomoci tím, že uchopíte kalíšek za stopku a jemně s ním pohnete, někdy to stačí. Když to nepomůže, zkuste zevnitř zatlačit dolů, jako byste byli na záchodě. Pokud ani to nechce pomoci, zkuste změnit svou polohu. Z dřepu si třeba stoupněte. Já si nejčastěji kalíšek zavádím ve vaně. Je to pro mě nejpohodlnější. Mám vodu po ruce, můžu osprchovat sebe i kalíšek. Když cítím, že kalíšek ještě nepřilnul, stoupnu si, utřu se po sprše ručníkem a nejčastěji ve chvíli, kdy lezu z vany, se kalíšek přilepí ke stěnám. Potřeboval jen prostě jinou polohu. Poznáte to tak, že cítíte v podbřišku malý podtlak, který s přilnutím kalíšku zmizí.
Pamatuju si, že mi trvalo zhruba půl roku, než jsem si byla 100% jistá, že neproteču. Což není zase tak dlouho, když si vezmete, že je to jen 6 menstruací, u někoho jen 5. Je dobré se jistit malou intimkou. Já to teda nedělala, protože jsem měla vždy možnost rychle frnknout na záchod a „vyřešit“ to. Ale chápu, že třeba slečna za přepážkou v bance si tohle dovolit nemůže. „Sorry jako, jen chvilku strpení, jdu poladit kalíšek.“…no asi ne.
Chci tím říct, dejte si načas. Mějte trpělivost a pak budete v naprostém rauši z toho, že máte ke svému cyklu jen jednu jedinou věc, kterou používáte pořád dokola. Nemusíte s sebou tahat obrovská balení vložek nebo tamponů na dovolenou, festival, do práce, kamkoli. Prostě jen máte kalíšek, který si vyléváte, oplachujete a zase zavádíte. Upřímně, já to ze začátku dělala každé čtyři hodiny, protože všechny máme představu, že z nás tečou litry krve kvůli zkušenostem s nacucanými tampony a vložkami, ale ono to tak fakt není. Teď zcela otevřeně říkám, že vylévám maximálně dvakrát denně. A to jen v ten den, kdy mám nejintenzivnější menstruaci. A ještě jedna velmi otevřená informace. Za dobu, co kalíšek s radostí používám, se mi nikdy nestalo, že bych ho měla naplněný víc, než ze čtvrtiny. Takže se opravdu prosím nebojte, že by vám přetekl.
Údržba
Pokud nemáte opravdu velmi silnou menstruaci, stačí, když si kalíšek ráno umyjete, zavedete a vyrazíte do práce nebo do školy. Stejný proces pak zopakujete, až se vrátíte domů. Pokud ale potřebujete tento proces provést někde na veřejných záchodech, můžete si vzít s sebou třeba malou petku, tam si do ní napustit vodu a kalíšek prostě omýt v kabince. Pokud je krize, můžete kalíšek jen vylít, otřít toaletním papírem a zavést zpět. Toto by se ale nemělo stávat často a věřím, že to ani žádná holka takto nechce. Ale občas se nedá nic dělat. Nicméně výjimečně se nic nestane. Pokud nepřemýšlíte moc dopředu a zjistíte, že musíte vylít kalíšek někde v přírodě, mějte s sebou raději vlhčené intimní ubrousky na otření kalíšku a antibakteriální gel na ruce. Ale jak říkám, většina žen tohle vůbec neřeší, protože ráno zavede, večer vyleje, opláchne a zavede zpět. Po skončení menstruace kalíšek jednoduše vyvaříte ve vodě a schováte do pytlíčku, který jste dostali ke kalíšku. Ale pozor na to, ať ho nevyvařujete třeba hodinu, zničil by se. Úplně stačí, když se bude vařit pět minut.
Co když nejde vyndat? Mně se to nestalo, ale…
Ideálně jděte do dřepu a hodně roztáhněte nohy od sebe. Zkuste zatlačit jako na záchodě, kalíšek se takto může hezky posunout dolů a vy ho pak jen chytíte mezi prsty. Odzkoušený tip několika „kalíšnic“ je, že máte při tom tlačení ještě vypláznout jazyk, co nejvíc to jde. A pokud kalíšek stále nelze nahmatat, aspoň na sebe mrkněte do zrcadla, abyste se zasmála Když všechny triky selžou, je tu jeden zaručený, odzkoušený, roky prověřený – masturbace. Nebo znáte lepší způsob, jak zvlhnout a absolutně se uvolnit? Ano, pokud nemáte se svým partnerem větší zábrany, může kalíšek zkusit vyndat on, kluci mají často delší prsty
Kalíšek má jen výhody
- Peníze – jde jen o počáteční investici ve výši zhruba pěti set korun a máte vystaráno na deset let, pokud se budete o kalíšek dobře starat. Schválně, dali byste dohromady částku, kterou jste mohly dosud utratit za vložky a tampony?
- Planeta – tímto zodpovědným chováním mimo jiné nezahlcujete planetu dalším odpadem, který je pro většinovou společnost běžný jako plíny nebo odličovací tamponky.
- Jedna věc – máte jeden jediný předmět k tomu, abyste zvládla svou menstruaci, není to boží? Pro můj minimalistický mozek je to absolutní bomba!
- Čistota – Bezkonkurenčně jde o nejhygieničtější dostupnou možnost, jak řešit menstruaci. Krev v kalíšku není ve styku s kůží. Prostě odtéká do nádoby, ve které se nahromadí, a pak ji vylejete. Nemáte uvnitř sebe nacucaný tampon nebo podrážděnou pokožku od vložky.
TAK KALÍŠKŮM ZDAR A ŽENÁM ZVLÁŠŤ! <3