Minimalistické Vánoce

V mojí sociální bublině je vlastně téměř všem jasné, že Vánoce nejsou o dárcích a chtějí se sejít jen s těmi nejbližšími a být v klidu. Otázkou zůstává, jestli to pak opravdu udělají. Protože ono se často říká něco jiného, než se pak skutečně děje.

Začnete být nervózní, že nemáte ani jeden dárek, tak sháníte něco na poslední chvíli a to něco je většinou kravina na prach. Nervujete se s úklidem, který musí být brilantní a jednou za rok tedy umyjete i ta okna.

Pojďme se podívat na pár tipů, které nám pomůžou být před Vánocemi v pohodě, nestresovat se a opravdu si užít adventní čas.

Nechoďte do nákupních center!

Pokud už musíte koupit nějaký fyzický dárek, zajděte si do menšího obchůdku a kupte věc, o které víte, že ji ten druhý opravdu chce. Inspirativní seznamy Ježíškovi fungují skvěle. Letos jsem je začala praktikovat už k narozeninám a jsem nad míru spokojená. Stačí si napsat seznam věcí, které byste opravdu chtěli, a vaši nejbližší si už vyberou. Jen praktický tip, ideální je, když seznam pošlete i s odkazy na internet, kde už zaškrtnete barvu, velikost, materiál, podle typu dárku. Nejhorší je se během prosincových víkendů prodírat mezi lidmi v nákupních centrech. No a nákup přes internet z mého pohledu nic moc nevyřeší, buď musíte čekat na přeplněné poště, nebo doma mezi 10. a 17. hodinou, jak s oblibou dopravci píší do SMSek.

Nejlepší jsou dárky, které se dají sníst nebo ty, ve kterých věnujete svůj čas a dovednosti. Často dávám přátelům nějaké cukroví, které jsem napekla nebo uválela před Vánoci. Věnovat můžete také oříšky, sušené ovoce, domácí pečené čaje, kvalitní čokoládu, domácí oříšková másla nebo granolu a podobně. Pro člověka, jako já, který je do jídla blázen, je to ideální dárek.

Věnovat svůj čas a dovednost je opravdovým dárkem od srdce. Můžete třeba kamarádce věnovat přáníčko s datem, kdy ji zvete k sobě domů na odpoledne s dobrým jídlem, pitím a třeba filmem, oblíbeným seriálem nebo ji vezmete bruslit nebo jen třeba na procházku do lesa, nadýchat se společně čerstvého vzduchu a probrat věci, na které přes rok není čas. Věnovat svůj čas je největší dar. Pokud dobře a rádi uklízíte, můžete kamarádce věnovat třeba úklid bytu nebo pohlídání dětí, uvaření večeře. Jestli jste profík na tvoření webových stránek, můžete svému příteli pomoci nastartovat ty jeho. Třeba jste šikovná kadeřnice nebo kosmetička, věnujte svůj čas a dovednosti těm, které máte ráda.

Snižte počet obdarovávaných kolem sebe

Možná to bude znít drsně, ale opravdu musíte kupovat dárky všem těm tetám a strejdům, které přes rok prakticky nevidíte? Zrušení dárků mezi širším příbuzenstvem vám jen uleví a věřte, že nejen vám. Mezi nejbližšími dospělými je za mě fajn si dát jeden, dva dárky. Dětem budou bohatě stačit například tři. Velmi často se stává, že děti dostanou tolik dárků, že je ani nestihnou rozbalit, než odpadnou do postýlky. A v tom množství se pak stejně nedokážou zorientovat a neví s čím si hrát jako první. Jinak co se týče počtu lidí, kterým dávám na Vánoce dárky, určitě by se dali spočítat na prstech jedné ruky.

Žádný balicí papír

Vykašlete se na nové role balicího papíru každý rok. Ve finále se nejčastěji jen roztrhají a hodí se do koše. Absolutně zbytečná záležitost. Dospělí pochopí, když jim dárek nezabalíte, pokud jste kreativnější, můžete balit do různých látek, na internetu je spousta návodů, jak na to. Pokud jste se inspirovali výše a darujete napečené cukroví, nemusíte kvůli tomu kupovat papírovou krabici. Stačí nějaká zavařovačka nebo sklenice od kokosového oleje, určitě něco podobného najdete. A navíc to vypadá hezky, když cukroví poskládáte. Dalším řešením jsou dokola kolující papírové tašky. Jednou ji darujete s dárkem a příští rok nebo další Vánoce se vám zase vrátí s jiným dárkem. Nemyslím si, že by se lidé měli urážet za to, že jste jim na jejich dárek nekoupili novou tašku.

Jídla tak akorát

Při pohledu na přeplněné nákupní vozíky mě občas jímá hrůza. To vás je jako doma 15? Neuvěřitelný kolik nábalů Coca Coly se prodá před Vánoci. Pokud vám už chutnají colové nápoje, můžete si koupit třeba jednu dvě lahvičky od české firmy Bohemsca nebo třeba už i ta Fritz cola je určitě kvalitnější.

Věřte mi, pokud nakoupíte jako normálně, hlady neumřete. Nemusíte mít zásoby jako za války. Můžete si koupit třeba pár dobrot, které si přes rok nedopřejete, ale všeho s mírou. Stejně vám už na Štěpána jídlo leze ušima. Jen si vzpomeňte, jak to bylo loni. Stejně jako nákupy je dobré pojmout i pečení. Letos budeme mít tři druhy raw cukroví a jedno pečené, nutné vanilkové rohlíčky, to je vše. Vánoce nejsou o tom do sebe nasoukat co nejvíc sladkého. Zkuste letos třeba jen polovinu toho, co normálně pečete a uvidíte, že to bude stačit.

Vánoční úklid

Na něj se rovnou vykašlete! Místo oprašování věcí zkuste popřemýšlet, které z těch věcí vlastně nevyužíváte, a tedy nepotřebujete. Využijte volný čas k minimalizování věcí ve vašem šatníku, ve vaší knihovně, v kuchyni, v koupelně. Určitě máte spoustu zbytečností. Opravdu potřebujete 17 triček? 2000 knih? Všechny je ještě budete číst? Co je třeba někomu darovat? V kuchyni jsou nutné dvě stěrky? 5 vařeček? A co v koupelně? Jsou nutné čtyři paletky očních stínů? Asi ne co? Je hrozně fajn zjistit, že máte tak málo věcí, že jejich úklid vlastně zabere jen pár minut. Proč utírat prach z věci, kterou nepotřebuji? Vždyť je to na hlavu.

minimal-vyzdoba

Vánoční výzdoba

Prosím zjednodušte ji! Nemusíte mít na všech poličkách a stolcích světýlka, nejste elektrárna. Celé tohle zdobení umělými světýlky a umělohmotnými postavičkami vyrobenými v Číně je přehnané. Vždyť můžete jít na procházku do lesa, posbírat tam pár popadaných větviček jehličnanů, nějaké šišky, dát je třeba do průhledné širší vázy a krásná a hlavně přirozená výzdoba je na světě. My budeme mít letos potřetí recyklovaný adventní věnec, který jsem si nechala udělat v jednom malém květinářství. Pořád vypadá krásně a budeme ho recyklovat, dokud se nerozpadne. Krásnou dekorací je i jen zapálená svíčka. Co se týče zdraví, nejlepší jsou ty z včelího vosku nebo sójové. Otázkou pro mě zůstává vánoční stromek. Řeší se co je eko, ale vlastně my ze všech těch informací nevychází žádné správné řešení. Ani uříznutý strom, ani umělý a ani ten v květináči, protože většinou stejně chcípne, i když se hodně snažíte. Nejraději bych žádný nekupovala a ozdobila si třeba pokojovou kytičku nebo si jen vytvořila dekoraci z přírodních materiálů a k ní položila dárečky. Ale uvidíme, jak to dopadne. V tomhle je zatím naše domácnost hodně konzervativní.

img_20181202_183559

Vánoční čas

Nebuďte peciválové a vyrazte ven! Do přírody. Na Vánocích je stejně nejkrásnější, když jdete na procházku, trošku venku vymrznete, pod nohama vám křupe sníh a pak se vracíte do vyhřátého domu. Nekoukejte na milionkrát ohrané pohádky a filmy. Dejte si jednoho, dva favority a využijte volné dny aktivně. Jděte si zabruslit, vyrazte na lyže, projděte si svoje město jako turista, zajděte si na zajímavou výstavu, na koncert, přineste zvířátkům v lese potravu, opravdu si to užijte! Pak totiž nebudete tvrdit, že Vánoce strašně rychle utekly, protože zažijete něco hezkého, den bude delší. Čas strašně letí, když jen cpete cukroví a koukáte na telku.

A tohle jsou moje dárky pro vás. Slova, ze kterých si můžete a nemusíte něco vzít. Budu šťastná, když se nad nimi třeba jen zamyslíte.

„Pokud něco nemáš a chceš to, počkej rok. Chceš to pořád? Zařiď to!“ Toto platí nejen pro vánoční dárky, ale pro nakupování všeobecně. Nikdy nic není tak super, abyste si to nemohli rozmyslet.

„Každý koho potkáte, bojuje v bitvě, o které nic nevíte. Buďte vždy laskaví.“

 „Jestli opravdu věříte, že úsměv je krásnější než make up, zdraví je důležitější než krása, spánek je potřebnější než peníze a lidé lepší než věci, pak jste v srdci minimalisté.“

Vánoční čas užijte v klidu, nic nemusí být dokonalé, méně mít znamená víc žít!

Tak opravdové šťastné a veselé!

2 thoughts on “Minimalistické Vánoce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *