Největší úspěch

Každý považuje za úspěch něco trošku jiného. Zajímalo mě, jak to vidí lidé v mém okolí. Co je úspěch? Že se člověk dožije sta let ve zdraví? Nebo, že byl opravdu šťastný celý život, i když třeba trval jen 30 let? Že má na kontě miliardy? Těžko říct. Neexistuje správná odpověď. Ta moje byla jasná během vteřiny, kdy jsem si položila otázku: „A jaký je můj největší úspěch?“. Je to můj partner. Někomu to může znít přeslazeně nebo naivně. Ale já považuju za svůj největší životní úspěch to, že žiju šťastně 13 let s člověkem, který je především chlap, má charakter, porozumění a velký srdce. Vedle něj jsou všechny ostatní úspěchy bledý.

Zajímalo mě, co odpoví ostatní. Ptala jsem se padesáti lidí, některé odpovědi se  opakovaly a také rodiče téměř vždy řekli, že jejich největším úspěchem jsou děti. Ať už to bylo o tom, že oba přežili těžký porod nebo že mají konečně děti, na které čekali hodně dlouho.

Dostala jsem také odpověď, že dotyčný považuje za svůj největší úspěch, že je slušný člověk. Což zní banálně, ale když se nad tím zamyslíte, kdo je ve vašem okolí opravdu slušný člověk?

Další lidé mluvili také o svých skvělých partnerech nebo o tom, že se dokázali odstěhovat z rodného města a vypracovat z obyčejných poměrů na slušnou pozici.

Největším úspěchem jednoho dotázaného je fakt, že si pořídil byt v hotovosti, díky tomu, že se účastnil mise v zahraničí.

Nejstarší dotazovaný v mojí anketě odpověděl, že jeho největším úspěchem je, že dobře vychoval své dítě. Další považuje za svůj největší úspěch, že vystudoval i v době, kdy se potýkal s poruchami příjmu potravy.

Úspěchem dle dalších lidí může být i to, že se nenechali převálcovat „vždypravdumajícími“ rodiči. Nebo že mají práci, která jde dobře skloubit s rodinou. Další z úspěchů je například ten, že se dotazovaný díky své práci dostane na jakýkoli zápas evropské ligy.

Kamarádka mi odpověděla „Podařilo se mi realizovat mé bláznivé sny, třeba podniknout cestu kolem světa i s malým dítětem.“ Další odpověď byla „Jsem dobrým manažerem vlastního štěstí.“ Skrývá se za tím splněný sen v podobě smysluplné práce a šťastné rodiny.

Další považuje za svůj životní úspěch, že zvládá kombinovat péči o dvě malé děti, spánkovou deprivaci, práci a školu a ještě si udržet většinou dobrou náladu.

Když jsem se ptala svého partnera na největší úspěch v jeho životě, bez velkého přemýšlení řekl: „Ty!“. Mně to nepřišlo ani přeslazené ani naivní.

A jaký je váš největší úspěch??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *