Rok 2020

Takový hezký číslo a tolik špatných zpráv. Rok 2020 už bude navždy zapsán jako „Rok Koronaviru“, rok omezení volného pohybu, rok, po který jsme museli nosit na obličeji roušku.

Nechci být negativní, víte, že to nemám ve zvyku, a tak chci spíš mluvit o tom, čemu jsme se mohli za uplynulý rok přiučit. Možná jste se na jaře také svezli na adrenalinové vlně solidarity. Lidé se na sebe víc usmívali, byť jen očima. Měli jsme pocit, že když budeme dělat velká i malá gesta pro ostatní, rychleji se z toho dostaneme. Léto jsme si užili se vším všudy a podzim už byl opět šedivý, ustaraný a dokonce nevrlý. Neopakoval se scénář z jara, kdy jsme si říkali „Společně to zvládneme!“. Už to bylo jen „Hlavně ať šlape ekonomika!“ a lidé se rozdělili na dva tábory – „ovce“ a „hrdiny“. Což mi je opravdu líto.

K čemu nám tedy koronavirus je? Určitě ke zpomalení až zastavení. Je mi jasné, že lidé musí fungovat dál. Vydělávat peníze na hypotéky (potažmo nájem) a jídlo musíme všichni. Ale věřím tomu, že díky koronaviru spousta lidí zjistila, že toho vlastně tolik nepotřebuje. Že když opravdu bydlíte a jíte, máte všechno. Že ty třetí zimní boty fakt nepotřebujete nebo že si umíte skvěle uvařit i navodit krásnou atmosféru, možná ještě o chlup lepší, než v restauraci.

Dostali jsme příležitost trávit spolu více času doma. Prověřují se naše vztahy, jak s partnery, rodiči, dětmi, tak s přáteli. Je to těžké, ale nikdo nám neslíbil, že život je lehký. A pokud se umíme poprat s každou překážkou, kterou nám život připraví, navíc s relativním nadhledem, tak pak jsme na sebe právem hrdí. A jsem si téměř jistá, že už jen málokdo dostane takovou příležitost trávit tolik času s těmi nejbližšími, jako právě teď. Navíc díky tomu, že jsme kdysi seskočili ze stromů, máme dnes ty internety, který v týhle chvíli vůbec nejsou zlý. Protože se jejich prostřednictvím můžeme kdykoli vidět přes video hovor. Věřím, že právě ty spoustě lidem zachránily život.

Určitě jsme se také víc než kdy jindy vydávali do přírody. Do lesů, kopců, na skály, k jezerům, přehradám a řekám. Osvěžili jsme si tu starou pravdu, že máme krásnou zem, na kterou bychom měli být hrdí. Protože, i když to mnohdy nevypadá, žije tu velká spousta lidí, kteří naši přírodu skutečně chrání, přemýšlí o ní každý den a zasvětili jí celý život a často i spoustu peněz. Zjistili jsme, že pobyt v české přírodě má taky něco do sebe. A možná, až nás korona přestane ohrožovat, vyrazíme zase, protože jsme byli tak krásně nabití a děti úžasně unavený, že spaly přes 12 hodin!

Taky čteme. Tím, že často nemusíme přejíždět z místa na místo, máme více času na knihy, které jsme si chtěli už dávno přečíst. Letos jsem například překonala svůj plánovaný počet minimálně deseti knih téměř na dvojnásobek. A mám z toho skvělý pocit. Navíc čtení knih pro mě znamená opravdový relax. Nepředstavujte si mě u stolu s knížkou. Sedím na posteli, záda podepřená obrovským měkkoučkým polštářem, na nohou teplé ponožky, přikrytá tou nejúžasnější hebkou dečkou, na nočním stolku zapálená svíčka a hned vedle hrnek s kafem, čajem nebo horkou čokoládou. Jo, umím žít!

Tenhle bod možná někoho překvapí, ale minimálně ve svém okolí vnímám, že lidé dělají více správných rozhodnutí, kam vložit své peníze. Tím, jak si sami prochází těžším obdobím, podporují smysluplnější projekty. Jako jsou třeba Ponožky od babičky (https://shop.elpida.cz/), Ježíškova vnoučata (https://jeziskovavnoucata.rozhlas.cz/), kupují výrobky od českých tvůrců, podporují české malé kavárničky a celkově víc přemýšlí, kam pošlou své peníze a jestli to má smysl.

Jestli jste z těch, kteří hodně prožívají Vánoce, letos máte luxusní prostor na jejich přípravu, ať už to pro vás znamená cokoli. Od nákupu skvělých dárků, přes výrobu adventního věnce, nasbírání dekorací v lese až po mytí oken. Udělejte si to po svém. Jak to mám ráda já, si můžete poslechnout nebo přečíst tady: http://www.diardanyd.cz/minimalisticke-vanoce/

Společným jmenovatelem všeho dobrého, co nám koronavirus přinesl, je čas! Ta nejvzácnější komodita našich životů. Proto využívejte svůj čas na Zemi, jak nejlépe dovedete, žijte své sny, více času mít nebudete.

Tak krásný Advent, klidné Vánoce a pohodový rok 2021 :-*

 

DD

4 thoughts on “Rok 2020

  1. Dani, opravdu smekám.. pouštím si Tvůj krásný hlas stále dokola a k tomu i čtu ty všechny řádky.. a tak neuvěřitelně vnitřně mě to uklidnilo a uvolnilo z napětí, co už dlouho máloco.. ❤️
    Shrnula si vše tak s nadhledem a s nadějí, že člověk musí nad vším přemýšlet zase trošku jinak a dokážeš ho tak přirozeně uklidnit a povzbudit, že to snad ani není možné.. ale ono je a za to DĚKUJI, má drahá! ❤️😘❤️
    Žijme své sny, více času mít nebudeme.. 👏❤️👏

  2. Dani, je to úžasně dokonalé ❤️. Měli by to denně odvysílat místo zpráv, aby se lidi zklidnili, zastavili, popřemýšleli a hlavě jen nefňukali a začali doopravdy žít!!! 🙏🍀👏

  3. Naprosto trefný to s časem. To bylo to nejvíc, co nám koronarok 2020 vážně dal. Ať si to každý ne/uvědomil, jak chtěl/potřeboval, je to tak. A člověk se teď buďto ohlíží s uspokojením za tím, jak ten čas navíc (oproti standardním rokům) využil nebo naopak může jen žehrat, že ho prošustroval. Já osobně měla „díky“ koroně nejvíc volna za celý svůj dospělý život. A s každým měsícem jsem za to byla vděčná víc a víc, protože jsem věděla (doufala), že to nebude trvat věčně a jednou se vrátíme do „normálu“. Člověk si vystačil s málem – hodně (peněz) nepotřeboval, protože stejně nebylo kam jít utrácet, platit vstupné, nechávat dýška… byl to krásně slow a low-cost rok a ač korona je svině a mrzí mě, jak lidem zasáhla do životů, mnohým trvale, za tohle jsem ráda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *