Rok plný výzev ½

Protože jsem člověk s dost silnou vůlí, baví mě zjišťovat, kde je ta hranice, kterou už jen vůlí nezvládnu. Co už je na mě moc, která výzva bude přes čáru. A tak jsem si rok 2021 zpestřila tím, že jsem si na každý měsíc vymyslela výzvu, kterou se budu snažit dodržet. Naučím se o sobě něco nového, zjistím, jak moc jsem na něčem závislá a možná dlouhodobě změním své návyky, které se mi nelíbí. Tady je prvních 6 měsíců roku 2021.

Leden – bez alkoholu – pro mě naprostá pohoda. Řekla jsem si, že na sebe nebudu tlačit a rok začnu zlehka. Ani jsem se na tuto výzvu nemusela soustředit, protože si dám opravdu pár skleniček ročně. A vlastně doteď jsem neměla alkohol a to je srpen.

Únor – bez cukru – tohle byla pro mě na druhou stranu obrovská výzva. Řekla jsem si, že zatnu zuby a za měsíc si poběžím do cukrárny pro dortík. Ale k mému velkému překvapení se to nestalo. Tento měsíc byl za celý půlrok ten nejpřínosnější. Protože se mi „na vlastním těle“ potvrdilo, že opravdu cukr pudí k dalšímu jídlu. Čili se mi přirozeně samy zmenšily porce. Cukr mi překvapivě nechyběl a navíc jsem cítila potřebu víc se hýbat. Začala jsem tak každé ráno 10 minut cvičit a 3x do týdne běhat. No kdyby mi to někdo vyprávěl, nevěřím! Tato výzva „bez cukru“ ale neznamenala, že bych třeba nejedla čerstvé ovoce, přílohy a podobně. Prakticky jsem se ve svém případě zbavila pravidelné 80% čokolády a čekankovýho sirupu do kaše. Nejde o to, že si dáte čtvereček čokolády nebo ten sirup, ale spíš o to, co to ve vás probudí. Další chuť na něco sladkýho nebo jen další chuť k jídlu. A pak zjistíte, že jste vlastně jedli 10x za den. Spousta lidí má pocit, že ví, co jí, ale není to pravda. Opravdu zjistíte, co jíte, až si to začnete psát! A to pak občas můžete pěkně koukat 😀

Březen – bez mouky – bez pečiva jsem se naučila žít už dřív, taky to byl proces a vždycky to nešlo podle plánu. Miluju čerstvý croissanty. Ale díky dřívějšímu tréninku pro mě tahle výzva nebyla tak těžká. Jen jsem si dokázala, že to fakt jde dodržet na 100%. A tak jsem si o víkendu nedělala špaldový lívance. Teď to mám tak, že nejím žádné pečivo, ale dělám si občas o víkendu ovesný lívance z pomletých vloček a asi 2x do měsíce mám k večeři celozrnnou tortillu

Duben – cvičení každé ráno po-pá – tahle výzva byla, jak se říká „s prstem v nose“, protože jsem cvičila a dokonce i běhala už od února, díky „bezcukrové“ výzvě. Takže jsem měla splněno a cvičím a běhám dodnes.

Květen – bez facebooku – na této výzvě bylo hodně vtipné pozorovat, jak je facebook v prdeli, že tam nechodím. Denně mi přišel mail s oznámením, že někdo z mých přátel něco přidal, ať se podívám. V prvním týdnu výzvy mě napadlo asi 3x, že bych mohla dát něco na svou zeď. Například když jsem byla někde na výletě, ale hned jsem si vzpomněla na detox. Pak jsem si na facebook už nevzpomněla celý měsíc, až s upomínkou 1. června. Kdy jsem se vrátila, a hned postovala nový blog, článek a změnila si úvodní fotku. Jakože jsem tady! Na facebooku jsem od té doby zase denně a pořád si říkám, proč tam vůbec chodím. Občas se mi hodí kvůli pražským akcím, zvlášť v létě a samozřejmě se dají rychle sehnat kontakty, ale jinak spíš bere čas. Taky jsem vypozorovala, že na výletech téměř nefotím, když nechci postovat fotky na facebook. Takže vlastně opravdu spíš fotím pro sociální síť, než pro sebe na památku.

Červen – půst jednou týdně – u půstu je důležitý si „správně nastavit hlavu“. Když je člověk připravenej psychicky, že se prostě tenhle den nejí, má napůl vyhráno. Je fajn si to dělat hezký. Takže jsem koukala na filmy, odpočívala, dělala si kosmetiku, manikúru, pila vodu, čaj a kafe. Samotnou mě překvapilo, jak to jde po delší době dobře. Dřív jsem půstovala, ale třeba rok už jsem žádný půst neměla až dosud. Často mě dříve už později odpoledne bolela hlava, proto jsem šla brzy spát, třeba v osm večer. Ale tentokrát to bylo úplně v pohodě, bez bolesti, žádný velký přemáhání. Usnula jsem klasicky v deset, až jsem dokoukala Postřižiny 😀 Ráno potom jsem navíc cvičila, napila se vody, šla běhat, pak si dala sprchu a teprve snídani. Měla jsem hrozně moc energie a druhý den opravdu málo jídla. Další půsty v měsíci byly podobně v pohodě, dokonce jsem mohla pracovat až do půl 11 večer. A půsty si držím dosud.

Jako bonus jsem si dala půlroční výzvu nekupování oblečení. Nekoupila jsem si nic na sebe od ledna do května. Bohužel poslední měsíc, červen, byl kritický 😀  Porušila jsem výzvu tím, že jsem si koupila černé sportovní šaty s kapsami. Chtěla jsem šaty na sezonu a podlehla myšlence, že v červenci už nebudou!

Určitě pozitivně hodnotím to, že mi zůstala převážná část výzev dosud. A že díky výzvám, které se zaměřovaly na jídlo a pohyb, jsem se sebou zase o něco spokojenější.

balkonovka

Foto: Balkonovka, Praha Vysočany, srpen 2021

Negativně mě překvapila facebooková výzva. Čekala jsem, že díky ní přestanu chodit denně na tuhle sociální síť a tím pádem přestanu ztrácet dost času. Na tomhle ještě musím zapracovat.

3 thoughts on “Rok plný výzev ½

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *